PAKETLEME MALZEMELERİ | KULLANIM AVANTAJLARI | ALTERNATİF ÖNERİLER | KARGO PAKETLEMELERİ

Card Image

E Ticaret Gönderileri için Ürünler Nasıl Paketlenir?

Birçok e-ticaret mağazası sattıkları ürünleri işlerinin en önemli parçası olarak görse de ambalaj tasarımı ve ürün paketleme de en az satılan ürünler kadar önemlidir. Bir müşterinin satın aldığı ürünle ilgili ilk düşünceleri henüz paketi açılmamışken oluşmaya başlar. Çevrimiçi alışveriş yaygınlaştıkça kullanıcıların da bu gibi detaylara verdikleri önem artıyor. Bu durumu doğru analiz edip paketleme planlamanızı ona göre yaparsanız markanız için avantaj haline getirebilirsiniz.

Elbette paketleme kadar teslimatın da önemli olduğu unutmamakta fayda var. Günümüzde artık neredeyse saatler içinde teslimat yapabilen e-ticaret siteleri varken, 3 ya da 4 günlük teslimat süreleri potansiyel müşterileri alternatif mağazalara yöneltebilir. Bu yazıda paketleme, gönderim ve teslimatla ilgili işinize yarayabilecek ipuçlarını sizler için hazırladık.

Satışını yaptığınız ürünü sevkiyata vermeden önce doğru paketlendiğinden emin olmanızda fayda var. Eğer ürünün hasar görmesini ya da kırılmasını istemiyorsanız asla doğrudan kutuya koymayın. Güvenli nakliye için kullanılan balonlu naylon, polietilen köpük koruyucular, hava yastıklama ya da kutu içi dolgu malzemesi gibi malzemeler paketlerken işinize yarayabilir.

Müşteriler aldıkları ürünün yanı sıra ambalaja da büyük önem veriyorlar. Yapılan araştırmalarda müşterilerin büyük çoğunluğu markalı ambalaj kullanımının algılarını olumlu yönde etkilediğini belirtiyor. E-ticaret şirketinizin markasını ya da logosunu taşıyan ambalajlar kullanmanız size avantaj sağlayabilir.

Paketlemeye başlamak için aşağıdaki malzemeler gerekecektir:

  • Yeterli büyüklükteki bir koli
  • Koli bandı
  • Ambalaj kağıdı veya gazete kağıdı, hatta kağıt havlu bile iyi iş görür
  • Eğer paketlenecek eşya değerliyse balonlu naylon
  • Koli üzerine içindekiler ve nasıl taşınacağını yazmak için kalem
İşte tüm ihtiyacımız olan malzemeler bunlar hadi paketlemeye başlayalım. Bu eşyaların iyi paketlenmesi gerekir, yanlış paketleme ile en sevdiğiniz porselen takımınız bozulabilir. Paketlerken dikkat etmeniz gereken önemli bilgileri sırayla yazmakta yarar olacağını düşünüyoruz.

Ambalaj Kağıdı ve Balonlu Naylon kullanımı

Daha çok değer verdiğiniz eşyaları çok fazla ambalaj kağıdı ile sarın ve tek başlarına kolilere yerleştirin. Kolinin kalan diğer tüm boşluklarını ambalaj kağıtlarını kırıştırarak doldurun. Kolinin içine koyduğunuz eşyanın hareket etmemesi sağlam taşınması için çok önemli. Ayrıca kırılacakların paketlenmesinde koli ne kadar ağır olursa içindekilerin kırılma olasılığı o kadar artar. Büyük kolileri bu iş için kullanmayın.

Eğer bu eşyaları kargo firmasına vermeyi düşünüyorsanız hem video hemde yukarıda anlattığım paketleme yöntemlerini daha üst seviye tutmanızı öneriyorum. Çünkü kargo şirketleri taşımayı yaparken çok daha dikkatsizler ve bir koli birden fazla kez araca yüklenip indiriliyor. Buda çok fazla eziyete tabi tutulduğu anlamına gelir. Kargoya vereceğiniz eşyaları iki üç kat daha sağlam paketlemenizi öneriyoruz.

Kargo şirketlerine vereceğiniz kırılacak eşyalar için ikinci en en iyi seçenek hazırladığınız koliyi daha büyük bir kolinin içine yerleştirip yine kalan boşlukları ambalaj kağıdı veya balonlu naylonla kapatarak ekstra bir koruma sağlayabilirsiniz.


Bu yöntemi taşınırken de bazı eşyalarınız için uygulayabilirsiniz. Örnek olarak biblo, vazo ve bunun gibi değerli eşyalar taşınırken yukarıdaki görseldeki gibi iki kez kolileme yöntemini tercih edebilirsiniz.

ÜRÜN VE HİZMETLERİMİZ HAKKINDA TALEPTE BULUNABİLİRSİNİZ

En iyi Hizmet Doğru iletişimle gerçekleşir.

Bizi telefonumuzdan arayabilir veya İletişim formu ile talebiniz iletebilirsiniz.