Hammaddeler Hakkında Kısaca

Polietilen Kimyasal mukavemeti yüksek malzemeler grubundandır. Sürtünme katsayısı düşük, kaygan bir malzemedir. Nem emilimi sıfıra yakındır. Polietilen kendi içinde türlere ayrılır.Türleri belirleyen moleküllerinin uzunluğudur (moleküler ağırlık) ve molekül uzunluğu aşınma dayanımını tanımlar.

Polietilenler termoplastiklerin en eski polimerlerinden olup önceleri sadece alçak yoğunluklu üretilirken gelişim göstermiş ve yüksek yoğunluklu, lineer, orta yoğunluklu olmak üzere üç yeni polietilen türü eklenmiştir. Bu dört cins polietilen de sanayinin temel polimerik malzemeleri olup çok farklı kullanım sahaları mevcuttur. Yeni türlerin eklenmesi, yani polietilenin iyileştirilmesi ile oyuncaktan, ev eşyasına bidonlardan poşetlere kadar pek çok alanda kullanılmaktadır. Polietilenlerin dayanıklılık, sağlamlılık, kolay islenebilme ve dielektrik özelliklerinin üstünlüğü ile günümüzde oldukça yaygın olarak kullanılmaktadır

Plastik çember şeritlerinin hammaddesi Polipropilen (PP) dir. Bu madde halen tüm dünyada otomotiv alanında üretilen parçalardan, tekstil ve yiyeceklerin paketlenmesine kadar bir çok alanda kullanılmaktadır. Monomer propilen, polimer hale getirilerek elde edilir ve asit ve bazlara karşı aşırı bir direnç gösterir. Ayrıca Polipropilen yorulmaya karşı, gerilmelere, çekme ve koparılmalara karşı yüksek direnç gösterir. Kullanımı kolay ve düşük maliyetlidir. Darbelere mukavemeti oldukça yüksektir. Elektrik yalıtımı çok iyidir. Erime sıcaklığı 160⁰ derecedir.

Kâğıdın ana hammaddesi odundur. Kâğıtlık odun, mobilya vs. üretiminde kullanılan odundan düşük, yakacak olarak kullanılan odundan daha yüksek kalite seviyesindedir. Bu odun da, ya iğne yapraklı (çam vb. yumuşak) ağaçlardan veya yapraklı (meşe vb. sert) ağaçlardan elde edilir.